2023. november 9., csütörtök 6:30-8 óra
NÉVNAPOK, ESEMÉNYEK, SZÜLETÉSNAPOSOK, LAPSZEMLE, TŐZSDEI HELYZETKÉP
BUDAPEST, TE CSODÁS: Kezdenek visszatérni a befektetők a fővárosi lakáspiacra. Lázár János szerint a következő években indul a budapesti HÉV-hálózat felújítása. Hozzányúl a kormány a parkolási szabályokhoz, fókuszban a közösségi autózás. Lázár János támogatná a dugódíjat Budapesten. Műholdas felvételen látszik, mennyi zöld terület tűnt el a Városligetből
ÉBRESZTŐ TÉMA: Állampapír őrület – Még mindig megéri?
Szeptember végén először haladta meg a 12 ezermilliárd forintot a magyar lakosság állampapír-állománya, de új rekord ide vagy oda, nem a lakosság kezében van a legtöbb államadósság. Érdekes folyamatok zajlanak a befektetési alapoknál is, mivel állományváltozás alapján vezetnek az állampapírokkal szemben idén. Közben 1,5 százalékpontra emelkedik a Bónusz Magyar Állampapír kamatprémiuma az új, 2027-ben lejáró sorozat esetében, ez azt jelenti, hogy a papír éves szinten 9,31%-os kamatot fizet.
Jön az 1,5%-os prémiumot fizető bónusz állampapír! Érdemes lesz beszállni?
Sose volt még ilyen: új szintre lépett a magyar lakosság állampapír-őrülete
Árgyelán Ágnes, a portfolio.hu elemzője
NULLADIK FAKTOR: A XXI. század zsebtolvajlása az adatlopás
Az adatvédelmi incidensek globális költségei 2024-re várhatóan meghaladják az 5 billió dollárt. 2025-re pedig ez megduplázódik. A kiberbűnözés belépési küszöbe mind költség- mind tudás szinten nagyon alacsonyra került, miközben a szervezettsége hihetetlenül magas lett. Egy évtizede egy jól kivitelezett hackertámadáshoz két dolog kellett: szakértelem és pénz. Ma pont ez a két dolog nem kell, még egy bonyolultabb hackertámadáshoz sem. A következő évben mindennek köszönhetően egyre többen akarnak majd pénzt keresni a kiberbűnözéssel. Wittinghof Dániel, a Mastercard Kibervédelmi megoldásokért felelős üzletfejlesztési igazgatója
HETI ALAPOZÓ: USA gazdaság: Kinek halálhírét keltik sokáig él!
Az elmúlt egy évben a tőkepiacok a recessziós várakozásban éltek. Tavaly ilyenkor az idei évre vonatkozóan a közgazdászok többsége lassulást várt az USA-ban. Ám a várva várt gazdasági esemény, úgy fest érdeklődés hiányában elmaradt. Olyannyira igaz ez, hogy az USA harmadik negyedéves gazdasági növekedése 3.7 százalékos volt, amely két éve nem látott erős bővülést jelent.
A piacok azért várják epekedve azt a bizonyos recessziót, mert egy gazdasági lassulás végre megállásra, vagy adott esetben a kamatok csökkentésére késztetné az amerikai jegybank szerepét betöltő FED-et. Ez igencsak jót tenne a részvénypiacok egy részének, valamint leginkább a kötvénypiacoknak. Ne feledjük, néhány hete az amerikai tízéves kötvényhozam 2007 óta nem látott csúcsra emelkedett és bizony, ez igencsak fájdalmas a kötvényalapok tulajdonosainak, akiknek az idei lesz jó eséllyel zsinórban a harmadik év, hogy a biztonságosnak hitt hosszú futamidejű amerikai kötvényalapjukkal bizony buknak.
A piacok számára tehát az USA gazdaságának érdemi lassulása, az utolsó szalmaszál, amibe kapaszkodhatnak, így a recessziós várakozás egyfajta reményt is kifejez, hogy ugye végre abbahagyják már a kamatok emelését.
Ezekre a várakozásokra, az USA gazdaságából érkező tényadatok többsége legalább is az idei évben mindenképpen rácáfolt. A gazdaság szépen nő, a munkanélküliség továbbra is a mélypontok közelében. A nagyjából 6.5 millió állástalanra pedig továbbra is több mint 9.5 millió szabad nyitott álláshely jut.
Az infláció valóban mérséklődött, ugyanakkor a bérdinamika továbbra is öt százalék feletti. Ez utóbbi azért fontos egy szolgáltatásokra épülő gazdaságban, mert mostantól a reálbérek növekedni fognak, így recessziót várni ettől az amúgy is válságálló szektortól komoly fantáziát igényel. A gazdaság beruházási oldalát tartósan és jelentősen pörgetni fogja az a költségvetési stimulus, amely kétpárti egyetértéssel készül éppen újra-iparosítani Amerikát. Ehhez jön hozzá a proxy háborúk által generált extra hadiipari költekezés is. Az ingatlanpiac pedig a tavalyi mélypontot követően egyelőre szintén nem úgy fest, amely a következő recesszió okozója lesz.
Az elmúlt húsz évben az USA gazdaságának recesszióba süllyedéséhez kellett valamilyen komoly sokk. Ilyen volt a Covid vagy 2008-09-ben az ingatlanszektor, majd lényegében a teljes bankrendszer fejre állása, vagy a 2000-es évek elején a Dotcom lufi kipukkanása. Ma még nem ismert mi lesz az a sokk, amely aztán valóban recessziót okozhat az USA-ban, de meglátásom szerint önmagában a költségvetési stimulus mértékéhez vetítve továbbra sem túl szigorú FED kevés lesz.
Ami a hosszabb távot illeti, az USA-ban a Baby boom generáció már elkezdődő nyugdíjba vonulása sem fog segíteni a munkaerőpiac feszességén az elkövetkező öt-tíz évben. A magasan maradó bérinfláció előbb utóbb újra meg fog jelenni az áruk és szolgáltatások árában, az infláció második körös visszatérése pedig vélhetően a Fed-et nem a kamatok csökkentése, hanem növelésének irányába tereli majd. Ha ez bekövetkezik, akkor a piacokon újabb viharos idők jöhetnek, tekintve, hogy – amint azt a cikk elején is említettem – a piaci várakozások egyértelműen recessziót és idővel lazító monetáris politikát várnak. Így beteljesülhet a mondás, miszerint kinek halálhírét keltik, sokáig él. Így járhat a mostani konjunktúra is a tengerentúlon. Gyurcsik Attila, az Accorde Alapkezelő Zrt. vezérigazgatója
Feliratkozás: Apple Podcasts | Spotify | TuneIn | RSS | Még több...