75 éve hunyt el Horger Antal, nyelvész, aki József Attila miatt lett híres, sőt hírhedt a magyar kultúrában. A skatulya azonban korántsem ad hű képet a nyelvészről, aki a szegedi “egyetem fura ura” néven vált ismertté.
3D nyomtatás: örök lehetőség vagy maga a jövő?
Óriási felhajtás volt a 3D nyomtatás körül. Micsoda elképzelések voltak! Például, hogy majd mindent mi magunk nyomtatunk ki otthon, amire csak szükségünk van. Aztán hirtelen csend lett, amit nem tudunk mire vélni? A nagy csend csak az előszobája egy nagy formátumú projektnek? Be fog tudni szivárogni a 3D nyomtatás a mindennapokba, vagy ez az ipar […]
E-sport: Sport? Üzlet? Iparág?
A legfrissebb felmérések hazánkban és globálisan is azt mutatják, hogy a fiatalokat nagyon érdekli szurkolóként, játékosként egyaránt. Nálunk 3,8 millió fő játszik videójátékokkal. Eközben az esport már nem csak nevében hasonlít a profi sportra, de felépítését, jelenlegi üzleti modelljét tekintve is vannak közös vonásaik. Balázs Sebestyén, a KPMG sporttanácsadója/esport szakértőjével megvitatjuk, hogy áll az e-sport […]
Egy páratlan életmű: Marczali Henrik
165 éve született Marczali Henrik történész, aki páratlan életművet alkotott. Az 1880-as és az 1910-es évek között a legnagyobb és legkiválóbb teljesítményű magyar történetíróvá vált. Az ő életéről, munkájáról mesél nekünk Katona Csaba, történész. Videó: Hang:
Neuralink moralizálás: az agyimplantátum biztonsági kérdései
Elon Musk agyimplantátumos vállalkozása, a Neuralink projekt új blogbejegyzésében számolt be arról, hogy az egyik tesztmajom az agyába épített mikrochip segítségével hogyan irányít egy számítógépes játékot. A következő lépés telefonok irányítása lesz gondolattal. Milyen előnyei és milyen hátrányai lehetnek, ha gépek figyelik, hogy mire gondolunk és azt végre is hajtják?
Magyar “pasák” az oroszok ellen – 165 éve ért véget a krími háború
A krími háború az 1815 és az 1914 közötti viszonylag békésnek nevezhető évszázad egyik legfontosabb olyan háborúja volt, amelyben európaiak álltak szemben más európaiakkal. Sokan nem tudják, de a törökök és a magyarok nem csak egymás ellen harcoltak, hanem volt olyan is, hogy egymás oldalán. De milyen lépések történnek a múlt megőrzésének érdekében Törökországban?
Ezt a vírust sokan benyelték, pedig sms-ben érkezett
Mit tanulhatunk a csomagküldő sms-vírus pusztításából? Hogyan működik és miért nehéz ellene a védekezés? Mit tehetünk, ha ilyen SMS érkezik és mit tehetnek ellene az internet biztonságáért működő szervezetek? Frész Ferenc, a Cyber Services Zrt. elnök-vezérigazgatója mutatta be nekünk a világot letaroló támadást. Videó: Hang:
Mit adtak nekünk a görögök? – 200 éve kezdődött a görög szabadságharc
Mélyebben elmerülve a történelemben: Mit adtak nekünk az itt élő görögök? Az a nép, ahol egymást érték a leszámolások, a harcok, miközben a szabadságért harcoltak? Milyen volt a nagyhatalmak viszonya ehhez a néphez? Mit tett az Orosz – Angol – Francia koalíció és hogyan kerestek királyt? Hogyan lett a görögök kormányzója egy orosz és királya […]
Egy rövid életet élt zseni: Rényi Alfréd matematikus
„Aki azt mondja, nem szereti a matematikát, az tulajdonképpen azt mondja, nem szeret gondolkozni.” „A matematikus olyan gép, amely kávéból tételeket készít.” A két idézet kiválóan illusztrálja Rényi Alfréd matematikus életszemléletét. A matematika különleges, szórakoztató módszertanát adta át olvasóinak a matematikus zseni, akinek nem csak tudományos, de ismeretterjesztő munkássága is kiemelkedő.
Amikor helyettünk beszélget az AI
A mesterséges intelligencia egyre közelebb ér ahhoz, hogy helyettünk válaszoljon, beszélgessen, reagáljon. Ennek hatásai, problémái és egy konkrét teszt. Mi ennek a jelentősége, értelme és a biztonságra gyakorolt hatása? Keleti Arthur, az ITBN (Informatikai Biztonság Napja) alapítója, kibertitok jövőkutató szembesít minket az AI fejlődésével. Videó: Hang:
- 1
- 2
- 3
- …
- 57
- Következő oldal »