A Budapesti Közművek keretében önállóan működő FKF Hulladékgazdálkodási Divízió megújítja a csomagolási hulladékok gyűjtési rendjét a fenntarthatóbb hulladékgazdálkodás érdekében. De a különböző italoskartonok között mi a különbség? Mennyire kell ezeket megtisztítani? A műanyag kupakokkal mi legyen? És a más műanyagtartalmú hulladék, pl. kenyerestasak, ami papír, de nejlon csíkkal?
Szelektív hulladékgyűjtés? – Elméletben már jól megy!
Külön a papírt, külön a műanyagot. Persze! Mindenki így csinálja. Ja! Nem! Merthogy italos dobozokból csak 20 százalékot gyűjtünk vissza, miközben az európai átlag közel 50 százalék. De miért van ez? Hiszen mindenhol vannak már szelektív szemétgyűjtő edények? Meg minden magyarnak szívügye a környezetvédelme nem? Kissé álnaiv kérdések ezek, mégis igyekszünk választ keresni rájuk.
Szelektív hulladékgyűjtés és oxigéngyártás
Mi magyarok szelektíven gyűjtjük a hulladékot. Elméletben. Merthogy az adatok szerint nagyon kevés újrahasznosítható hulladékot kerül feldolgozásra. Miért? Baka Éva, az Italos Karton Környezetvédelmi Szolgáltató Egyesülés elnöke elmagyarázza az okokat. Hüledezünk. Tőzsdenyitás Ritók Lajossal (Equilor Zrt.). Lélegeztetőgép. Ez volt az egyik kulcsszó a járvány alatt. Arról kevés szó esett, hogy volt-e a működésükhöz elég oxigén? […]
Terjed a szelektív hulladék káosz
Hónapokig áll a szelektív gyűjtés több budapesti kerületben: hiába teszik ki a szelektív hulladékot a ház elé, van hogy hetekig nem jönnek érte, erre panaszkodnak a lakók a főváros több kerületében is. Az FKF is elismeri a késlekedést – mint mondja: munkaerőhiány van.
München és szelektív káosz
80 éve volt a Müncheni döntés – folytatjuk előző nap félbeszakadt beszélgetésünket Mesél a múlt rovatunkban. Katona Csaba, történész, az MTA Bölcsészettudományi Kutatóközpont Történettudományi Intézet tudományos munkatársa mesélt tovább. A tőzsdenyitásban Kovács Bálint helyettes vezető elemző (Equilor) mondta el, milyen trend alakult ki az első fél órában. Szuperzöld rovatunkban a szelektívkáoszról beszéltünk: miért nem viszik […]
Na de, mi lesz az üveghulladékkal?
Az utóbbi években egyre csökken a szelektíven gyűjtött üveg mennyisége, ennek fő oka az elmúlt években visszaállamosított hulladékgazdálkodási rendszer. A felszámolt gyűjtőszigetek egy részén maradt csak üvegkonténer, a lakossági házhoz jövő rendszerből ez a frakció hiányzik.