2025. május 05., hétfő 8-9 óra
ADÓVILÁG 1: OECD adójogi aktualitások
Trump már 01. 21-én „kiszállt” az OECD globális minimumadó programból (amit eddig az USA egyértelműen támogatott).
Ez 180 fokos fordulat az elmúlt egy évtized US adójogi gondolkodásához képest.
Azért kemény döntés, mert valójában a US technológiai cégeket védte volna ez a globális adómegosztási modell a lokális „(túl)adóztatásokkal” szemben – de egyben jogot adott az érintett államoknak egy lokális és limitált adóztatásra.
A kérdés az, hogy az ennek hiányában fennmaradó „szabályozatlanság” segíteni fogja-e a US cégek nemzetközi terjeszkedését, avagy itt is az erőből kialakított bilaterális megállapodásokra fog törekedni?
Gondoljunk csak a most felfutó AI és kapcsolódó online szolgáltatások bevételeinek vámtarifákhoz hasonló adóztatásának kialakítására – aki meg meri adóztatni a hazájában ezeket a cégeket, az olyan vámot kaphat, hogy elmegy azonnal a US exporttól a kedve:)?
Igazi gazdasági game changer helyzet ez most megint, amely szabad utat ad a US technológiai cégek globális nyereségeinek nagyságrendi növeléséhez (erősödéséhez) + az iparág gyors nemzetközi növekedéséhez és globális vezető pozíciójának tartós fenntartásához.
Erre mit fognak / tudnak a kínai AI cégek lépni (egyedül ők vannak még ebben a ligában) és elkezdik őket túladóztatni pl. az USA-ban?
Kína egyébként alapból nem fogadta el ezt az OECD megállapodást / kezdeményezést.
Ez a már folyó kereskedelmi háború újabb és igen érzékeny eleme lesz, amelynek számtalan politikai vetülete fog gyorsan megjelenni.
Az OECD megerősíti globális elkötelezettségét a második pillér adóreformja mellett – Moklasz
Olyan történhet a magyar adórendszerben, amire nagyon régóta vártunk: mutatjuk, kik lesznek a nagy nyertesek – Világgazdaság
Aktualitások a globális minimumadóban – MKVKOK
Gerendy Zoltán, a BDO Magyarország ügyvezetője, adótanácsadó partnere
ADÓVILÁG 2: OECD adójogi aktualitások
Az OECD-országok hogyan gondolkoznak az amerikai leadership nélkül és ennek milyen kockázatai vannak:
– USA-megkerülő szövetségek (kanada-eu, eu-india, japán-korea stb)
– az EU miért nem tud rögtön az usa helyébe lépni?
– tengeri szorosok védelme,
– ellenállás tengelye vs OECD
– AI és geopolitika (meg a versenyző fő területek, űr, kiber, IT)
Feledy Botond, külpolitikai szakértő
ARANYKÖPÉS: Egy színházban történt, hogy tűz ütött ki a kulisszák mögött. Kijött a mókamester, hogy ezt a publikummal közölje. Tréfának tartották és tapsolni kezdtek: a mókamester megismételte; az emberek még jobban hahotáztak. Azt hiszem, a világ is így fog elpusztulni, okos emberek nagy hahotája közepette, akik azt fogják hinni, hogy mindez csak vicc.
1813-ban ezen a napon született Sören Kierkegaard dán filozófus és teológus
Feliratkozás: Apple Podcasts | Spotify | TuneIn | RSS