Millásreggeli - a gazdasági muppet show

  • ÉLŐ ADÁS
  • MŰSORTÁR
  • PODCAST FELIRATKOZÁS
  • VAN BARÁTUNK: RADIOCAFÉ
  • EPIC STORIES

Több mint 100 milliárd forint maradt az ablakban?

2014-03-20

Szomorú magyar valóság, hogy – még 25 évvel a rendszerváltás után is – a mezőgazdasági termelők többsége figyelmen kívül hagyja a nemzetközi határidős árutőzsdék kínálta árfolyam fedezeti ügyleteket.

Mivel a hazai gabonaárak alakulását elsősorban a külföldi tőzsdei árak befolyásolják, ezért a globális terméseredmények és a befektetői hangulat, a nemzetközi árakon keresztül a magyar búza és kukorica árakat is jelentős mértékben elmozdíthatja.

Árupiaci körkép

A tavalyi 20-30%-os gabonapiaci árfolyamzuhanást a magyar gazdák, termelők döntő része csak végigmozizta és sajnálkozott a betakarítás után kialakult alacsony értékesítési árakon ? Oláh Flórián, a Hungária Értékpapír Zrt. nemzetközi árutőzsdei üzletágvezetője szerint. Mivel 2012-ben az extrém magas gabonaárak idején kevesen gondoltak a jövőre, vagy inkább a még magasabb 2013-as árakban reménykedtek (spekuláltak), ezért ? vagy a tapasztalat, tudás, stb. hiánya miatt ? nem kötöttek a következő termésévre vonatkozóan árfolyam fedezeti határidős ügyletet a Párizsi, vagy a Chicagói Árutőzsdén.

Figyelembe véve, hogy 2013-ban Magyarországon a terméseredmény búzából 5,1 millió tonna, míg kukoricából 6,7 millió tonna volt, illetve tonnánként 15-20 ezer forinttal alacsonyabb áron lehetett értékesíteni e termékeket, ezért összességében kb. 150 milliárd forinttal kevesebb bevételt, és ennyivel kisebb eredményt könyvelhettek el az árutőzsdei fedezeti ügyleteket csak elméletből ismerő hazai gabonatermelők. Ezen elmaradt bevétel meghaladja, a teljes magyar agrárium 2014-es hazai és európai uniós forrásból származó támogatásainak 20%-át.

Kőolaj

A folyamatosan növekvő amerikai kőolaj készletszint és a 26 éves csúcson lévő napi kitermelés (8,22 millió hordó) ellenére az elmúlt napokban ismét erősödött a crude kőolaj jegyzése a New York-i Árutőzsdén, és átlépte a hordónkénti 100 dolláros szintet. Mivel ebben az évben 1,4 millió hordóval 92,5 millió hordós rekordszintre növekszik a világ napi kőolaj felhasználása, ezért amennyiben robusztus amerikai gazdasági növekedést tapasztalunk 2014-ben, akkor az OPEC tagállamok jelentősebb kitermelési szint növekedése is kell ahhoz, hogy a következő hónapokban 90 dollár alatti tőzsdei kőolajjegyzéseket láthassunk New York-ban.

Arany

A hét elején korrekció indult a nemzetközi aranypiacon. A nemesfém jegyzéseit fél éves árfolyamcsúcsról elsősorban a közeli háborúval nem fenyegető, időlegesen megnyugvó orosz-ukrán vitás helyzet és a szerdai Fed ülés előtti tőzsdei pozíciózárások küldték unciánként 50 dollárral alacsonyabb szintre (1340 USD). Azonban a Fed 10 milliárd dolláros lassítása és az új irányelvek bevezetésének hírére szerda este tovább esett az arany árfolyama egészen 1327 dollárig. A következő hetekben e nemesfém tőzsdei árjegyzését a befektetési alapok (ETF) vásárlásai mellet elsősorban az új amerikai makrogazdasági adatok, továbbá a dollár és a részvénypiacok állapota befolyásolhatja majd. Valószínű, hogy 1300-1320 dollár körül már érdemes ismét vételi pozíciókat nyitni, mivel ebben az évben még láthatunk 1400 dollár feletti aranyárfolyamot a világ pénzügyi központjaiban.

Kávé

Az elmúl napokban New York-i Árutőzsdén profitrealizálási hullám indult el az arabica típusú kávé piacán. Az ebben az évben 90 %-ot erősödő termék árfolyama 1 hét alatt ? a csapadékosabbra forduló brazíliai időjárás miatt ? 13%-kal került lejjebb, a tegnap 184 cent/font árfolyamszinten zárta a kereskedést. Amennyiben a főbb kávétermő vidékeken márciusban továbbra is fenn marad a kedvező csapadékos időjárás, akkor egészen 160-170 centig is korrekciózhat a kávé tőzsdei jegyzése.

Kategória: Egyéb

  • MÉDIAAJÁNLAT
  • FELTÉTELEK
  • ADATVÉDELEM
  • ÁSZF
  • IMPRESSZUM
  • KAPCSOLAT
  • STÁB
  • GALÉRIA

Copyright © 2025 · Millásreggeli - minden jog fenntartva!