Az Európai Unió (EU) nem ad természetes személyeknek vissza nem térítendő támogatást magáningatlanjaik korszerűsítésére.
A Miniszterelnökség közleményében a Magyar Energiahatékonysági Intézet (MEHI) uniós forrásra hivatkozó tájékoztatására reagált, amely szerint nincs olyan európai uniós jogszabály, amely tiltaná a magyar otthonok rezsicsökkentő felújításának vissza nem térítendő forrásokból való támogatását.
A Miniszterelnökség szerint az európai uniós támogatások keretrendszerét meghatározó rendelet egyértelműen meghatározza: természetes személy csak az Európai Mezőgazdasági Vidékfejlesztési Alap és az Európai Tengerügyi és Halászati Alap forrásai tekintetében lehet kedvezményezett. Energiahatékonysági korszerűsítést ezekből az alapokból finanszírozni nem lehet.
Ha mégis volna lehetőség a támogatásra, Magyarország számára akkor sem áll rendelkezésre elegendő forrás az országban található 4 millió háztartás mindegyikének megsegítésére, a háztartások közötti rangsorolással pedig igazságos, mindenki számára elfogadható elosztási rendszert nem lehet kialakítani, hiszen a szociális helyzet mellett egyéb szempontokat, így például az adott ingatlanok paramétereit is figyelembe kell venni.
A Miniszterelnökség közleménye szerint a kormány ezért az EU előírásainak betartása és a rendelkezésre álló források hatékonyságának maximalizálása érdekében két célt valósít meg a támogatások odaítéléskor: segíti a magántulajdonosokat ingatlanjaik korszerűsítésében, és felújítja a közösségi használatú ingatlanokat.
Tisztán vissza nem térítendő támogatásokra a közösségi intézmények, így például az óvodák, iskolák, illetve más szociális, oktatási vagy egyéb közösségi használatú intézmények pályázhatnak – emlékeztet közleményében a Miniszterelnökség. A magánszemélyeknek ingatlanjaik korszerűsítésére ugyanakkor a kormány egy államilag támogatott konstrukciót biztosít, amelyben a beruházás egyharmadát az önerő, a második egyharmadot nulla százalékos kamatú visszatérítendő támogatás, a harmadik egyharmadot az állam által támogatott, lényegében szintén nulla százalékos kamatú hitel jelenti.
A MEHI csütörtöki közleménye szerint Walter Deffaa, az Európai Bizottság Regionális Főigazgatóságának vezetője a MEHI kérdésére írásban is egyértelművé tette: a Brüsszel által idén februárban elfogadott Környezet és Energia Operatív Program (KEOP) tartalmazza és elhatárolja mind a lakossági szektor, mind a középületek energiahatékonysági felújítására vonatkozó vissza nem térítendő beruházási támogatásokat.
A kormány álláspontját is tükröző operatív program szerint a magyar lakások energiahatékonysági felújítása két forrás kombinálásával történik: a KEOP finanszírozza a vissza nem térítendő részt, amelyet a Gazdaságfejlesztési és Innovációs Operatív Program (GINOP) pénzügyi eszközei egészítenek ki visszatérítendő támogatások formájában.