Csökkenő hitel- és növekvő betétállomány, mérséklődő hitelkamatok. Mi kell még?
A háztartások bankhitelei 62 milliárd forinttal csökkentek és 79 milliárd forint új betétet helyeztek el a belföldi pénzintézeteknél – derül ki az MNB-jelentéséből. A hitelek csökkenésében 56 milliárd a devizahitelekre jutott, a forinthitel tartozások 6 milliárd forinttal apadtak.
A Magyar Nemzeti Bank megjegyzi, hogy a devizahitel tartozások csökkenésében szerepet játszott az is, hogy néhány hitelintézet a forintosítással-elszámolással kapcsolatos bizonyos tranzakcióit – kizárólag technikai okok miatt – csak áprilisban rögzítette a rendszerben. Az elszámolás eredményeként az áprilisi 62 milliárdot megelőzően márciusban 681 milliárddal csökkent a háztartások hiteltartozása az MNB adatai szerint. Az áprilisban elhelyezett friss betétekből 71 milliárd forintban és csak 8 milliárd került devizában a számlákra.
Áprilisban ismét csökkentek a lakáscélú forinthitel szerződések átlagos kamatai, csakúgy mint a többi lakossági hitelkamat, de a betéti kamatok is az euróbetétek kivételével. A forintalapú lakáshitelek átlagos kamatlába áprilisban 21 bázisponttal 6,24 százalékra csökkent az előző havi 16 bázispontnyi emelkedés után és ezzel 1,46 százalékponttal lettek alacsonyabbak, mint egy évvel azelőtt voltak.
A szabad felhasználású forint jelzálog hitelek 8,0 százalékos átlagos kamata 0,9 bázisponttal mérséklődött a múlt hónapban és 2,07 százalékponttal estek az eltelt egy évben. A személyi hitelek 20,45 százalékos átlagkamata 1,11 százalékponttal volt alacsonyabb, mint az előző hónapban és 2,06-tal állt a tavaly áprilisi szint alatt.
A forintbetét szerződések átlagos kamata is csökkent, az 1,39 százalékos kamatláb 0,55 százalékponttal alacsonyabb, mint egy évvel korábban volt. Az euróban vezetett lakossági számlán lévő összegek 0,4 százalékos kamata alig különbözik az egy évvel korábbitól, de 16 bázisponttal alacsonyabb a márciusinál.