A Magyar Olimpiai Bizottság (MOB) teljes mellszélességgel kiáll amellett, hogy Budapest pályázatot nyújtson be a 2024-es nyári olimpia megrendezésére – jelentette be Borkai Zsolt MOB-elnök.
„Még rengeteg tennivalónk van, míg ténylegesen elkészíthetjük és leadhatjuk a pályázati anyagot, számos apró és kevésbé apró részletet tisztázni kell, de a szándékunk egyértelmű: Budapesten szeretnénk vendégül látni a világ legjobb sportolóit” – fogalmazott Borkai Zsolt a MOB honlapján.
A MOB első embere korábban többször, több fórumon kijelentette, hogy egyáltalán nem tartja „földtől elrugaszkodott” ötletnek a kandidálást, s rövidesen akár konkrét lépések is történhetnek. Kiemelte: a pályázat sikerét elősegítheti, hogy Magyarország három év múlva első alkalommal adhat otthont egy olimpiai eseménynek.
Borkai hangsúlyozta azt is, hogy Magyarország akárhány rangos nemzetközi viadalt rendezett a múltban, sohasem okozott csalódást, és a nemzetközi színtéren úgy tartják számon az országot, mint amely rendre megfelel az elvárásoknak, sőt túl is teljesíti azokat.
A 2024-es olimpia helyszínét 2017-ben jelöli ki a Nemzetközi Olimpiai Bizottság. Az Egyesült Államokban négy (Boston, Los Angeles, San Francisco, Washington), Németországban pedig két város (Berlin, Hamburg) vív belharcot a jelöltségért, de Róma és Isztambul esélyei sem elhanyagolhatók. A 2016-os játékoknak Rio de Janeiro, a 2020-asnak Tokió ad otthont, így 2024-ben jó esély van az európai rendezésre.
A KPMG könnyvizsgáló cég szerint 2002-es árakon a budapesti olimpia megrendezése az olimpiából származó közvetlen bevételek nélkül 5164 milliárd forintba kerülne. Nagy kérdés, hogy ez megtérülne-e? Legutóbb Londonban rendeztek nyári olimpiát, ott 9 milliárd fontot költöttek a játékokra. A brit kormány azt közölte az olimpia egy év alatt 10 milliárd font bevételt hozott az Egyesült Királyságnak. Egy független tanulmány szerint pedig az országnak 2020-ig 41 milliárd font haszna származhat a játékokból.
Az érme másik oldala ugyanakkor, hogy a britek nagyon okosan rendezték meg a játékokat. Az épületek nagy részét eleve úgy tervezték, hogy azokat könnyű legyen elbontani. Más létesítményekről pedig előre tudták, milyen célokat fognak szolgálni a játékok után. Más városok azonban nem voltak ilyen szerencsések. Athén, Peking és a téli olimpiát rendező Szocsi olimpiai létesítményei kihasználatlanul pusztulnak azóta is.