Még egy hét van hátra a tanévből, majd 1 millió 267 ezer diák számára megkezdődik a két és fél hónapos nyári vakáció. A nebulók az idei nyáron is számos program, táborlehetőség közül választhatnak a szünidő tartalmas eltöltéséhez, az árak a tavalyihoz képest nem emelkedtek.
Az idei, 181 napból álló tanév hivatalosan június 15-ig, hétfőig tart, de több iskolában ezen napon már csak sportprogramok és egyéb foglalkozások lesznek. (Azt már csak zárójelben kérdezzük meg, hogy ki találta vajon ki találta ki a hétfői utolsó iskolai napot, és a szeptember 1-i, keddi kezdést?)
Az általános iskolákban 760 ezer, a szakiskolákban 106 ezer, a speciális szakiskolában 8200, a gimnáziumokban 188 ezer, a szakközépiskolákban 205 ezer tanuló számára ér véget a tanév.
Nyári tábor
A taborfigyelo.hu adatai szerint egy egyhetes átlagos napközis tábor ára 18-20 ezer forint, a szintén egyhetes, átlagos „ottalvós” táborért pedig 30-35 ezer forintot kell fizetni, ami azt jelenti, hogy tavaly óta nem emelkedtek a táboroztatás költségei.
Watson, az IBM mesterséges intelligenciája válaszol. Próbálja ki!
Az oldal adatbázisában mintegy 160 tábor 524 turnusa szerepel, nagy az eltérés az árakban, attól függően, hogy hol van, és milyen programot kínál a tábor. Vannak nem szokványos programok is. pl. rúdtáncos, makettes, katonai, paleo- és lövésztábort is hirdetnek a gyerekeknek. Az árak nagy szórást mutatnak: a napközis táborok esetében 8 ezer és 80 ezer forint között van az egyhetes turnusok ára, ugyanezért ottalvós változatban 12 ezer és 180 ezer forint közötti összeget kérnek.
A táborok egyre népszerűbbek, a szülők ugyanis mindinkább felismerik, hogy azok nemcsak felügyeleti funkciót töltenek be, hanem komoly szocializációs hatásuk van. Ennek megfelelően 80-90 százalékos telítettséggel üzemelnek a nyári táborok, a honlap szakértői szerint.
Nyári munka
Táborok mellett sok diák vállal munkát a szünidő alatt. Az egyszerűbb irodai munkák mellett a nyári fesztiválokon, strandokon is szívesen dolgoznak a vakáció idején a fiatalok, akiknek a Magyarországi Diákvállalkozások Országos Érdekképviseleti Szövetsége (DiákÉsz) szakemberei azt tanácsolják, hogy lehetőség szerint iskolaszövetkezeten keresztül vállaljanak munkát.
Nyelvismerettel, szakmai tudással a legkönnyebb elhelyezkedni, és többnyire az ilyen elvárásokat támasztó munkákért kínálják a legjobb fizetéseket. Az új tanév szeptember 1-én, kedden kezdődik.