Minden reggel szó esik nálunk az arany árfolyamáról, arról azonban kevesebbet beszélünk, hogy a befektetési arany pontosan milyen is. A 4-kilences kifejezést is többször használtuk, de tudjuk-e, mi az?
Aki hallgat minket élőben, vagy a podcastek között találja meg a számára megfelelő tartalmat, biztosan hallotta már a ?4-kilences arany? kifejezést nálunk, ha máshol nem, hát az árupiaci blokkokban. De mit jelent ez, miért 4-kilences a neve?
Hartai Zoltán, az Inter-Metal Recycling Kft. színesfém üzletágvezetője már szakértett nálunk a műsorban a kábellopások kapcsán. Most erre a feladatra is vállalkozott. A nemesfémek tisztaságát ezrelékben mérik, mondta el. Így például a 99,99%-os arany 0,01 %-a szennyező. Ennek vonalán haladva, a 4-, 5- vagy 6-kilences arany, tized, század vagy ezred százalékban tartalmaz szennyezőket. Nem ötvöző anyagok ezek, hanem javarészt rhódium, amit nagyon nehéz további szinítéssel kivarázsolni az aranyból, mondta szakértőnk.
Angolul a 4-kilences aranyra a „fine gold bullion” kifejezést használják, ez köznapi nevén 24 karátos aranyként ismert. (A valóságban ez csak közel 24 karátos, mert ténylegesen 23,9976 karátról van szó.)
A 4-es szám (illetve az 5-ös, 6-os is) tehát a kilencesek számát jelenti. A kilencesek számával majdnem exponenciálisan nő a feldolgozási költség is, ennek megfelelően a gyártott tömb ára is emelkedik, mondta Hartai Zoltán.
A fizikai 4-kilences arany nem morzsolódik, nem formálódik el, tömbök formájában szépen megmarad a trezorokban. Ékszerkészítéshez azonban ezt ötvözik, mert a színaranyat mechanikai tulajdonságai napi használatra nem teszik alkalmassá. Ötvözéshez ezüstöt, palládiumot, rezet vagy egyéb fémet használnak. Ezekkel az ötvözőkkel befolyásolják az ékszerészeti arany fizikai paramétereit, illetve az ötvözet színét.
Az arany elektronikai és autóipari felhasználása elsősorban az oxidációval szembeni ellenálló képességének és jó áramvezető képességének köszönhető. Műsorunkban is sokszor említett autóipari felhasználásban, pl. a katalizátorokban nem használnak aranyat. Ott alapvetően palládiumot, platinát, rhódiumot használnak, mondta Hartai Zoltán.