Shareconomy ? ez az idei hannoveri CeBIT kiállítás jelmondata. A felhőszolgáltatások és nagy adatmennyiségre kidolgozott big data szolgáltatások viszik a prímet Európa legfontosabb, alapvetően b2b expóján.
A március 5-e és 9-e között zajló eseményen nagyjából 4100 vendég képviseli cégét, 70 országból. A kiállítást fő témája és jelmondata a Shareconomy, amely a közös használatú termékek és szolgáltatások, illetve a közös tudásalapú fejlesztések terjedésére utal. Az idei CeBIT jelentőségét mutatja az is, hogy az alapvetően business to business kiállítást Angela Merkel német kancellár nyitotta meg. Beszédében az uniós országok maastrichti kritériumoknak való megfeleléséről, pontosabban a feltételek flexibilisebbé tételére is utalt, ? arra, hogy több időt kaphatnak az uniós tagállamok a háromszázalékos GDP-arányos költségvetési hiány elérésére. Beszélni kell a gazdasági növekedés serkentésének lehetőségeiről, mondta a német kancellár expozéjában.
A tudás és erőforrások megosztása mindent beleng a CeBIT-en, mondta csütörtök reggeli műsorunkban dr. Nagy Zsolt, a kiállításon egyik magyar cégként jelenlévő Kürt Zrt. kutatásfejlesztési igazgatója. Egyre inkább elterjed a nagy cégek között is az, hogy az eredmények érdekében megosztják erőforrásaikat és az infrastruktúráikat, értendő ez a virtuális és fizikai javakra egyaránt, mondta a szakember.
Ez változás kicsiben és nagyban (fogyasztói és multi szinten) is megfigyelhető: ahogy az end userek az IT-támogatásnak köszönhetően nagyon sok mindent osztanak meg egymással, úgy ezt elkezdik alkalmazni a nagy cégek is. Gondoljunk csak a közösségi oldalakra, vagy a közösségi kerékpározásra. Ma már, az ismert szolgáltatásoknak köszönhetően (dropbox, google drive, flickr, stb.) egy magánszemély ? mondjuk fotós, grafikus vagy zenész ? is tud olyan IT-háttérrel rendelkezni, mint egy nagy cég, sőt nem egy esetben még biztosabb, jobb színvonalúval, fogalmazott Nagy Zsolt. Erre a nagy cégek is felfigyeltek, ezért tapasztalható a paradigmaváltás náluk is, tette hozzá.
A négy részre tagolt (professzionális, kormányzati, labor és privát technológiák) expón Magyarországot 12 cég képviseli, és már díjazottunk is van. Arany szintű díjat kapott ugyanis a Nemzeti Tankönyvkiadó virtuálisvalóság-szoftvere, a TeachAR – 3D World. A 2003-ban alapított European Seal of e-Excellence díj az egyik legrangosabb elismerés, amivel az innovatív digitális fejlesztéseket értékeli. A hannoveri CeBIT-en megrendezett díjátadón összesen 11 platina, 12 arany és 19 ezüst díjat osztottak ki. A magyar cégek közül a Nemzeti Tankönyvkiadó fejlesztése kapta a legnagyobb elismerést. Erről itt lehet bővebben olvasni.
Az erről szóló beszélgetésünk 9 órakor hangzott el, itt lehet meghallgatni.