Itthon túl nagy az állami szerepvállalás a gazdaságban, az emberek pedig azt várják, hogy föntről oldódjanak meg a problémák mondta szerda reggeli műsorunkban Küllői Péter. Az ex-bankár mostanában inkább a civil szférában tevékenykedik, ő a Bátor Tábor alapítvány elnöke és a Telenor Etikus Vállalat Díj fővédnöke.
Küllői Péter üzleti etika rovatunkban beszélt. Szerinte először áldozatot kell hozni a tisztességes útra lépéskor. Amikor mindenki számára világos, hogy egyre fontosabb a fenntarthatóság, és a környezetünkre odafigyelünk, akkor a vállalti környezetünkre is oda kell, mondta. Van egy ebbe az irányba ható kényszerítő erő a világban, és ez fog kifizetődni hosszú távon, tette hozzá.
Küllői Péter szerint itthon még elég nagy probléma a korrupció, és ennek szerves része, hogy az állam szerepe a gazdaságban sokkal nagyobb, mint amekkorának lennie kellene ? ez pedig a korrupció melegágya. Mérő László szavaival élve, a ?tanult tehetetlenség? az, ami ránk jellemző. Ezt tanutuk meg. Azt várjuk, hogy valaki ? az állam ? oldja meg helyettünk a problémákat. Ha pedig az állami szférából ilyen példamutatás érkezik, akkor az baj. Nem föntről kell várni arra, hogy valami elkezdődjön. Lehet, hogy csak picit tudok ehhez hozzátenni, mégis azt kell megkérdeznem, hogy mi ez a kicsi dolog, és hogyan kezdhetem el, mondta Küllői Péter.
Vannak jó irányba ható dolgok. Sok emberben van például egy természetes vágy, hogy reggel a tükörbe tudjon nézni, hogy tisztességesen tudjon élni, hogy ne legyen fogható, mondta Küllői Péter. A másik dolog az, hogy a magyar cégek is egyre nagyobb mértékben vállnak a globális gazdaság részéve. Ha ennek a nemzetközi folyamatnak a része valaki, akkor a korrupciómentesség a természetes út, mondta.
Cégszinten az a jó, ha ez a folyamatnak föntről és lentről is elindul. A cégvezetőnek természetesen példamutatónak kell lennie, de az alulról jövő kezdeményezésnek egyre nagyobb szerepe van, Küllői Péter szerint. Az a lényeg, hogy mindenki egy irányba, egy hajóban evezzen, tette hozzá.