Az öt évvel ezelőttinél jóval magasabb a szolgáltatóiparban dolgozók aránya és jóval kisebb a termelőiparban aktívaké Kínában, mely a kormány célkitűzéseinek megegyezően a gazdasági szerkezetátalakítás ütemének fokozódását mutatja.
Jelenleg az összes vállalat csaknem háromnegyede szolgáltatóipari cég ma Kínában, mintegy 6 százalékkal több, mint 2008-ban ? áll a kínai statisztikai hivatal harmadik alkalommal elvégzett országos cenzusának adataiban.
A fennmaradó egynegyed a termelőipari vállalatokat foglalja magában, ezek száma a korábbi adatokhoz képest 5,7 százalékkal csökkent. A két szektorban összesen 10,85 millió vállalkozást regisztráltak 2013 végén a kelet-ázsiai országban, ez 3,758 millióval több és több mint 52 százalékos növekedést jelez a 2008 végi adatokkal összehasonlítva.
Nemcsak a szolgáltatóipari vállalatok száma, az itt dolgozók aránya is növekedést mutat, a teljes munkaerő állományon belül immár 45,9 százalékot tesz ki, 3,5 százalékkal többet, mint az előző cenzus által mértnél.
A hivatalos kínai retorikában új normaként emlegetett gazdasági szerkezetátalakítás erőre kapott az elmúlt bő fél évtized során, a gazdaság teljes egészében is növekedést mutat és ez a növekedés hatékonyabb és minőségileg is magasabb fokú, mint korábban – mondta Ma Csien-tang, a statisztikai hivatal vezetője.
A szerkezetátalakítás alatt a kínai gazdaságtervezők a korábbi, exportorientált, termelés-központú felől az importorientált, belső fogyasztás vezérelte fogyasztás és növekedési modell felé való elmozdulást értik. A gazdaság elmúlt években jelentkező lassulását éppen ezzel az átalakítással magyarázzák a szakértők, mondván a korábbi agresszív növekedés hosszú távon nem fenntartható, a változás pedig értelemszerűen a GDP-növekedés lassulását vonja magával.
A szerkezetátalakítással kapcsolatban Liu Ho, a Kínai Kommunista Párt gazdasági és pénzügyi vezető tanácsadó szervének vezetője október végén úgy fogalmazott, az a következő legalább öt évben is a gazdaság növekedési ütemének lassulását vonzza majd magával. A legfontosabb a szolgáltatóipari szektor gazdaságon belüli arányának továbbnövelése, a technológiai növekedés biztosítása, a bérek tovább emelése és a jövedelmi különbségek csökkentése, ezek ugyanis mind-mind a gazdaság növekedését segítik.