Semmi értelmes magyarázatot nem tudunk adni arra, hogy miért lenne szükségünk egy marék bizmut kristályra otthon, de az tény, hogy baromi jól néznek ki.
A bizmut (nyelvújításkori magyar nevén: keneny) a 83-as rendszámú kémiai elem, vegyjele Bi. Félfém, a nitrogéncsoport elemei közül a legjobban hasonlít a fémekhez. Kemény, rideg, nagy szemcsékben kristályosodó, terméselemként és ércásványaiban is megtalálható, ritkán előforduló elem.
Első írásos említése egy német szerzetestől, Valentius Basilius-tól származik 1450-ből. Mint önálló ,a hét klasszikustól (arany, ezüst, ón, ólom, réz, cink, vas) különböző fémet először Agricola (Georg Bauer) írta le a XVI. században De re metallica című munkájában. Nevének eredete a német weisse Masse, illetve a szász tájnyelvi ?wise Must? (fehér tömeg) kifejezésből ered, mely az Érchegységbeli bányászok által használt kifejezés volt a ?hasznos ércet? nem szolgáltató bizmutos ércesedésre. Rossz hővezető, nem mágnesezhető, de mágneses mezőben és különböző nyomásviszonyok alatt elektromos vezetőképessége változik. Olvadáspontja alacsony, szilárdulási fázisban térfogata növekszik.
Terméselemként hidrotermális ércesedésekben, telérekben lelhető fel. Híres magyarországi előfordulása a Nagybörzsöny melletti középkori nemesfémbányák (termésbizmut és bizmut-szulfid). Gyakran arany-, réz-, ólom- és ónércekben dúsul fel. Oxidjaiból (Bi2O3) szenes redukcióval, szulfidjaiból (Bi2S3) alacsony hőmérsékleten ?pörköléssel?, majd kohósítással nyerik ki. Vegyes ércelőfordulásoknál kinyerésére hidrometallurgiai eljárásokat alkalmaznak. Salétromsavban való oldhatóságát hasznosítva elektrolízissel is előállítható.
Megszilárdulás közbeni térfogatnövekedése miatt ötvözőanyagnak hasznosítják tagolt, bonyolult felületű idomok és formák előállításánál, kéregöntéseknél is. A ólom, ón és kadmiumhoz 12,5% súlyban bizmut adagolásával állítják elő a ?Wood?-fémet, melynek olvadáspontja 71 °C, míg a ?Rose?-fém ólom és ón mellett 25,0% bizmutadagolásnál 94 °C-on olvad meg.
Alacsony olvadási hőmérséklete miatt alkalmas tűzjelző berendezéseknél, a villamosiparban olvadóbiztosítók előállításánál, nyomástartó edényeknél és tartályoknál biztonsági szelepekben használják. A műszeriparban a mágneses térerő alatti eltérő tulajdonságú viselkedése miatt fontos érzékelők alapanyaga.
Hűtőberendezésekben szelenidjét (Bi2Se4), telluridját (Bi2Te) kapcsolószerkezetekben alkalmazzák. A legfontosabb felhasználási területe a műanyagipari alapanyagok gyártása, mert a bizmut-foszfomolibdát (BiPMo12O40) hatásos katalizátor akrilszálak, festékek gyártási folyamatában. A bizmut sóit a gyógyszeriparban röntgenvizsgálatok kontrasztanyagaként (bizmutkása) hasznosítják, de emésztőszervi zavarok kezelésére is alkalmazzák. A bőrsérülések, bőrfertőzések gyógyszerének alapanyaga (dermatol). Kozmetikai cikkeknél (rúzsok, lakkok) a bizmut hozzáadása gyöngyházfényt eredményez.
Na de, beszéljen helyettünk ez a videó, melyből könnyedén elsajátítható a bizmut kristályok házi előállítása: