Külföldön már rendszeresen alkalmazzák, és hamarosan Magyarországon is elérhető lesz az a rákdiagnosztikai módszer, amelynek köszönhetően drasztikusan lerövidülhetnek a súlyos betegség azonosítását szolgáló vizsgálatok. A fejlesztésen dolgozó kutatói csoport célja, hogy a technológia az átlagemberek számára is elérhető legyen.
A ?Hétköznapi tudomány? című (TÁMOP-4.2.3.-12/1/KONV-2012-0058 azonosító számú) projekt az Európai Unió támogatásával, az Európai Szociális Alap társfinanszírozásával valósul meg.
Január elsején indult, de már most komoly eredményeket tud felmutatni a Bay Zoltán Nonprofit Kft. Medicinális Informatikai Osztálya. A nanotechnológiai szakembert, klinikai mérnököt, adatbányászt, anyagmérnök, informatikust és molekuláris biológust egyaránt foglalkoztató csapat tagjai olyan egészségügyi információs rendszerek fejlesztésén dolgoznak, amelyek elsősorban a kórházakban és a távorvoslás területén hasznosulhatnak.
A különböző tudományterületeket integráló csoport legfrissebb fejlesztése az a rákdiagnosztikai módszer, amely a jelenlegi 3-6 hétről 3-5 napra rövidítheti a rákbetegségek analizálását. A külföldön már elérhető eljárást csak néhány lépés választja el attól, hogy megfeleljen azoknak a rendkívül szigorú minőségbiztosítási kritériumoknak, amelyek lehetővé teszik a gyakorlati alkalmazást. Ezzel elviekben adott lenne a lehetőség arra, hogy ne csak a kiváltságosok jussanak hozzá néhány nap leforgása alatt a rákszűrés eredményéhez. Jelenleg ugyanis több százezer forintba is kerülhet, ha valaki szeretné lerövidíteni a folyamatot. Ennek oka, hogy a gyorsított vizsgálatot egy ? a hivatalosan újgenerációs szekvenálásos eljárásnak nevezett technológiát már alkalmazó ? külföldi kórházban kell elvégezni.
?Keressük az együttműködést azokkal a kórházakkal, egészségügyi intézményekkel és szolgáltatókkal, amelyek hajlanak arra, hogy ezt a nagyságrendekkel olcsóbb, gyorsabb és az eddigi eredmények alapján a hagyományos vizsgálati módszerekkel azonos vagy attól nagyobb hatékonysággal működő technológiát alkalmaznák? ? mondta Papp Ildikó, a Bay Zoltán Nonprofit Kft. Infokommunikációs Technológiai Intézet Medicinális Informatika Osztályának vezetője.
Hozzátette: a kis volumenű gyógyszergyártás területén is keresik az együttműködő partnereket. ?A high-tech berendezésekkel felszerelt kisüzemi gyártóterünkben minden feltétel adott ahhoz, hogy a gyógyszergyártó cégek optimalizálják a hatóanyagokat még a nagyüzemi gyártás beindulása előtt? ? mondta Papp Ildikó.
A Bay Zoltán Nonprofit Kft. Infokommunikációs Technológiai Intézetében kifejlesztett módszerek a rákdiagnosztika és a gyógyszergyártás mellett a távorvoslás területén is hasznosulhatnak. ?A demográfiai adatokból egyértelműen látszik, hogy ? különösen az idősgondozásban ? egyre nagyobb szükség lesz olyan technológiák alkalmazására, amelyek lehetővé teszik, hogy az orvosok személyes konzultáció nélkül, távolról kezeljék a pácienseket. Jelenleg is van olyan pilot programunk, amelynek keretében egy ilyen technológia alkalmazását teszteljük? ? mondta Papp Ildikó.
A biológia és az informatika területéről érkező, elhivatott szakemberekből álló kutatói csoport a vállalati megrendelésekből származó bevételek mellett pályázati források bevonásával Magyarországon egyedülálló szakmai és infrastrukturális feltételrendszert alakított ki. ?Nem a dossziéknak vagy a pályázati előírásoknak, hanem a személyre szabott orvoslás területén felmerülő, valós igényeknek szeretnénk megfelelni? ? mondta Papp Ildikó.
Hozzátette: elsősorban olyan nyitott, innovatív kórházakkal és piaci szereplőkkel keresik az együttműködést, amelyek elhivatottak az iránt, hogy ezek a fejlesztések minél szélesebb körben elterjedjenek, a legmodernebb orvosi eljárásokhoz a kevésbé tehetős átlagemberek is hozzáférjenek.