Az Equilor Befektetési Zrt. elemzőinek értékelése szerint meghozta gyümölcsét az elmúlt évek kiadáscsökkentése Nyugat-Európában és az Egyesült Államokban. Bár tennivaló még bőven akad, a legtöbb ország jelentős kiigazításon esett át, amely 2014-ben tovább növeli annak az esélyét, hogy a vezető régiók gazdaságai bővüljenek.
A magyar gazdaság az Equilor legfrissebb elemzése szerint csak kismértékben növekedhet idén, de az államháztartási hiányhoz hasonlóan több kockázati tényező övezi annak várható alakulását. Az év végére 290 forint környékére várják az euró kurzusát.
Érdemi javulás látható a legfontosabb régiók gazdasági teljesítményében, áll az Equilor Befektetési Zrt. jelentésében. Az Európai Bizottság legfrissebb elemzése alapján az utóbbi évek kiadáscsökkentései és politikai döntései nyomán az eurózóna elsődleges költségvetési egyenlege pluszba fordult. Bár a növekedési áldozat mértéke kérdéses, az elmúlt évek hitelleépítései ellenére is stabilak maradtak a gazdasági erőközpontok. Az Egyesült Államokban a költségvetési kérdések háttérbe szorultak, viszont a korábbiaknál nagyobb hangsúllyal szerepel az amerikai jegybank pénznyomtatásának időzítése, ütemezése és esetleges leállása. A tengerentúlon változatlanul stabil növekedést várnak a befektetők, ám növekedési kockázatot jelent, hogy meg kell fékezni az elszaladó költségvetést, továbbá folytatni kell az európaihoz hasonló adósságleépítést.
Magyarországon eközben történelmi mélypontokra süllyedtek az állampapír-piaci hozamok és az eddig háttérbeszorult részvénypiac is éledezni látszik. A forint árfolyama a nagy tőkebeáramlás ellenére sérülékeny maradt a tavaszi hónapok során. Az Equilor év eleji várakozásának megfelelően az MNB új elnöke óvatos és kiszámítható monetáris politikát tűzött a zászlajára, bár bizonyos ügyek kapcsán még mindig van bizonytalanság a piaci szereplők körében. Emiatt az Equilor fenntartja év végi 290 forintos euró árfolyam prognózisát, de a függőben lévő kérdések miatt (2×250 milliárd forintos hitelprogram ütemezése, kéthetes betét) várhatóan csak fokozatosan és a korábban vártnál lassabban érhető el ez a szint.
Az állampapírpiacon a 4% alatti rövid hozamok és az 5% körüli hosszú hozamok kapcsán az Equilor a hozamcsökkenés megtorpanására számít, de az év vége felé a globális folyamatok tükrében újra lendületet kaphat a hozamesés.
Az Equilor szakértői jelenleg azzal számolnak, hogy 2013-ban 0,1%-kal emelkedhet a GDP, amelyet továbbra is az export és a turizmus hajthat, de a mezőgazdaság esetében is van esély arra, hogy beindul a növekedés. Kuti Ákos, az Equilor vezető elemzője a csökkenő infláció ellenére a lakossági fogyasztás terén nem vár nagy fordulatot, így továbbra is gyenge maradhat a kiskereskedelmi volumen. A szakértő szerint a GDP-t tekintve lefelé mutató kockázatok is vannak, így nem lehet kizárni, hogy 2013-ban is recesszióba fordul a gazdaság, a gyenge hazai beruházási aktivitás és az euróövezeti folyamatok miatt.
Magyarországon 2014-től lehet számítani először komolyabb növekedésre, amikor a választásokra való felkészülés nyomán már meglódulhat a lakossági fogyasztás is. A rezsicsökkentés miatt a tavalyi magas érték (5,7%) után idén 3% lehet az infláció. A januári 4,4%-os becslésnél alacsonyabb prognózist a szabályozott árak várható további csökkentése indokolja, amely ismételten érintheti az energiaárakat. Az Equilor prognózisa szerint a költségvetési hiány a 2,7%-os GDP-arányos kormányzati cél fölé kerül idén, ám sem 2013-ban, sem 2014-ben nem haladja meg a 3%-os értéket. A terv teljesülését több kockázat is övezi: továbbra is az látszik, hogy a pénztárgépek online kapcsolatától és az elektronikus útdíjból várt bevétel valószínűleg nem folyik be az államkasszába, míg az energiaár csökkentés is bevétel csökkenést eredményezhet az államháztartásnak. A kockázatokat azonban jó eséllyel fedezik a költségvetésbe épített jelentős, 600 milliárd forintra rúgó tartalékok, így komolyabb elcsúszás Kuti Ákos szerint nem lesz.
A Budapesti Értéktőzsdén a nagyobb vállalatok részvényei közül a Richter esetében lát komolyabb felértékelődési potenciált Kuti Ákos, aki szerint a jelenlegi 34 ezer forint körüli szintről 43 600 forintra erősödhet a gyógyszercég árfolyama a következő 12 hónapban. Az emelkedést több tényező együttesen hajthatja, melyek közül kiemelendő, hogy a magyar multi tőzsdei forgalma jelentősen növekedett az elmúlt hónapokban, így visszakerülhet a MSCI Indexbe. Az index-tagság komoly külföldi vételi érdeklődést generálhat majd a részvények iránt. Szintén kedvező lehet az árfolyam szempontjából az ősszel várható 1:10 arányú részvényfelaprózás, mely a Richter részvényeinek forgalmát tovább növelheti. Ezen kívül, a vállalat árbevétele és profittermelő képessége is ütemesen növekedhet, melyet a korábbi évek kutatásai és beruházásai táplálhatnak.