Egyre divatosabb a helyi pénz használata: most Keszthely csatlakozna, ahol bevezetnék fizetőeszközként a Balatoni Koronát – közölte a város önkormányzata. Eddig három helyi pénz létezik Magyarországon.
A helyi pénz bevezetésének lehetőségéről soron kívüli testületi ülésen tárgyaltak Keszthely város képviselői. A testület felhatalmazta a polgármestert, hogy folytasson tárgyalásokat a Balatoni Koronához való csatlakozásról a pénz kibocsátójával, valamint a helyi vállalkozókkal.
A pénzhelyettesítő utalványrendszert hét Veszprém megyei település összefogása hívta életre a helyi gazdaság védelme érdekében. A Balatoni Korona kizárólag helyben árusított termékekre és helyi szolgáltatások vásárlására alkalmas fizetőeszköz.
Magyarországon máshol is létezik helyi pénz, az első ilyen, a soproni kékfrank 2010 májusában került forgalomba. Tavaly indult a balatoni korona és a Bocskai korona.
A helyi pénzek általában a helyi önkormányzatok, területfejlesztési szervezetek és valamely pénzintézet együttműködésével kerülnek forgalomba. A kibocsátók célja jellemzően a helyi pénzforgalom felgyorsítása, a tőke helyben tartása, emellett a fizetőeszköz egyfajta turisztikai attrakcióvá is válhat.
Ezek a jogilag utalványnak számító készpénz-helyettesítő fizetőeszközök csak korlátozottan használhatóak fizetésre, mivel zárt körben használják őket: az akcióhoz csatlakozó helyi vállalkozások termékeiért és szolgáltatásiért lehet fizetni velük, így a jelenlegi szabályozási környezetben nem engedélykötelesek.
A Helyi Pénzek Szövetsége idén februárban alakult meg, a tömörülést a három már működő rendszert irányító szervezetek hozták létre. Cél az, hogy kicseréljék tapasztalataikat, segítsék a saját és más utalványok biztonságos használatát, hatékonyságát, illetve a működési szabályok kidolgozását.