Lassan már túlzások nélkül ki lehet jelenteni, hogy a csapból is az olaj folyik. De sajnos az elmúlt néhány hétben teljesen megalapozott ez a tény.
Ismételten a geopolitikai behatások mozdították felfelé az olaj árfolyamát, másrészről pedig a hirtelen jött extrém készlet csökkenés, amit 3-4 hete tapasztalhattunk. Idő közben mindkét behatás enyhülni látszik, ám az árfolyam kis korrekció után a múlt héten megint az idei csúcs felé indult.
A múlt héten történt árfolyam emelkedésnek viszont van egyértelmű magyarázata. Miután két héttel ezelőtt gyenge ipari adatok érkeztek Kínából, a múlt héten a szolgáltató szektor beszerzési menedzser indexe március óta nem látott növekedést produkált. Ennek megörültek a befektetők és ismét pozitív irányba spekuláltak. Egyértelműen közvetlenül érezteti hatását minden pozitív adat, hisz a világ olaj felhasználásának 11 százalékát Kína teszi ki az idei évben.
A másik komolyabb oka a néhány hetes olaj rallynak pedig az, hogy Líbiában ismételten korlátozták a kivitelt azzal, hogy több kikötőt bezártak. Augusztus elsején a Marsa el Hrega kikötő megnyitotta kapuit, de az Es Sider, Ras Lanuf, Marsa Bega, Zueitina továbbra is zárva tartanak.
Ezek mind rövid távú behatással bírnak az olaj piacán. Mivel több különböző határidőre lehet spekulatív pozíciókat nyitni, ezért a nyitott pozíciók arányában eltérő lehet az árjegyzés alakulása a különböző lejáratokra. A WTI olaj határidős kontraktusainak az ára (WTI olaj, BRENT olaj, WTI-BRENT spread):
A fenti táblázat azt jelenti, hogy ha a lehető leghamarabbi szállításra szeretnék olajat vásárolni, akkor bizony többet kell érte fizetnem, mint ha mondjuk ráérek decemberig a fizikai szállítással. Ha ezt végig gondoljuk, akkor rájöhetünk, hogy a mostanában jelentkező árfolyam növelő események csupán rövid ideig éreztetik hatásukat. Hosszabb távra a tőzsdei árjegyzések kialakulása árfolyam esést vetít előre. Az árfolyamesés jellemzően mindig a legrövidebb lejáratú olajon lesz a legnagyobb mértékben érezhető, hiszen a távolabbi, már eleve alacsonyabb értéken kereskedett olaj kontraktus azonos százalékú csökkenése kevesebb értékbeli csökkenéssel jelentkezik.
Ezt a jelenséget érdemes lehet kihasználni olyan módon, hogy figyelembe vesszük az olaj hosszú távú emelkedő trendjét és nyitunk egy rövid lejáratú short pozíciót, amit egy hosszabb lejáratú long pozícióval fedezünk. Ezáltal az úgynevezett Calendar Spread, ami azt jelenti, hogy csupán a különböző határidős árak egymáshoz képest történő elmozdulására spekulál az ember. Technikailag egy long pozíció van egy short pozícióval szemben. Ilyen lehetőség ritkán adódik az olaj piacán, de viszonylag kis kockázattal lehet ebben spekulálni. Előbb, vagy utóbb vissza fog állni a szokásos jegyzés, amikor a későbbi szállítású olaj magasabb árfolyamon pörög. Csupán ki kell várni türelmesen, hogy a rövidtávú kockázatok kiárazódjanak az árjegyzésből.
Horváth Dávid, Solar Capital