Az utóbbi években a nemzetközi adózás terén soha nem tapasztalt szabályozási hullám indult el. Az OECD és az Európai Unió nyomására módosulnak kettős adóztatás elkerüléséről szóló egyezmények, feketelisták készülnek és szinte mindennap hallunk a digitális multik ügyeiről. Ennek keretén belül az OECD belengette a digitális gazdaság megadóztatására a BEPS 2.0-át. A témáról Dr. Magyar Csaba, okleveles adószakértő, a Crystal Worldwide Zrt. vezérigazgatója beszélt a 90.9 Jazzy Rádió Millásreggeli című műsorában!
Az OECD 2012-ben átfogó munkába kezdett, melynek eredményeképpen 2015 októberére megszületett a BEPS Jelentés (Base Erosion and Profit Shifting – vagyis olyan technikák összessége, amellyel a nemzetközi vállalatcsoportok az adózásukat úgy minimalizálják, hogy jövedelmük egy részét alacsony adókulcsú országokba áramoltatják). Az egyik központi kérdés, hogy az adóhatóságok hogyan tudnak megfelelően fellépni a digitalizáció okozta változások miatt. A szolgáltatások piaca radikálisan megváltozott, a cégek mobilisabbak lettek, és ezzel párhuzamosan megnehezedett az adóztatás. 15 pontból áll és több mint 130 ország átvette a szabályozást.
Felismerték, hogy a nemzetközi adózás a digitális gazdaság meghaladta a jogi környezetet, ezért lépésre van szükség. Az a tendencia, hogy multicégek adóparadicsomokból nyújtják a szolgáltatásukat és ott adóznak a nyereség után. Most az a terv 2020 végéig, hogy azok az államok is adóztathassanak, amelyeknek a piacáról származik a profit. Ez csak azokra cégekre terjedne ki, amelyeknek az éves globális árbevétele meghaladja a 750 millió forintot, de ze csak nem a tech cégeket érintené!
Az Európai Unió támogatja ezt a javaslatot, de ha nem sikerül 2020 végéig megállapodásra jutni, akkor saját digitális adót vezet be. Ennek ellenére az EU-n belül Svédország és Írország is ellenzi ezt a koncepciót. Az adóügyekben viszont még minding egyhangúságra van szükség. Ezen s terveznek változtatni, viszont ennek hatására még inkább megosztottá válik az Unió. Az OECD viszont úgy látja, hogy adóháborúhoz vezethet, ha mndenki a saját módszerét alkalmazza.
Feliratkozás: Apple Podcasts | Google Podcasts | Spotify | TuneIn | RSS | Még több...