A lakásfelújítási támogatás legapróbb részleteire is érkeztek hozzánk kérdések. Mit jelent az 1 éve életszerűen ott lakom és hogyan igazolom? Mekkora tulajdonrész kell az igényléshez? Mi van, ha csak az egyik szülő van bejelentve?
A támogatás apró buktatóiról Argyelán József, a Bankmonitor.hu elemzője beszélt.
A videó alatt az interjú lényegi része írott formában is megtekinthető!
Videó:
Kik vehetik igénybe a lakásfelújítási támogatást? Mik a főbb tudnivalók?
- A legalább 1 gyermeket nevelő családok igényelhetik, a családi otthon felújítására. A felújítás teljes költségének a felét, maximum 3 millió forintot lehet az államtól utólagosan támogatásként visszaigényelni.
- Legkevesebb 1 éves TB jogviszonnyal és
- Minimum 50%-os tulajdonnal kell rendelkeznie az igénylőnek (vagy gyermekeinek) a felújítandó ingatlanban
- Legalább 1 éve, lakcímkártyával igazoltan az adott ingatlanban kell élni
- Kivéve, ha a gyerek még nincs 1 éves, vagy
- Az ingatlant egy éven belül vásárolták
- Az igénylő nem lehet büntetett előéletű és nem lehet köztartozása sem
- A felújítást végző vállalkozó nem lehet az igénylő munkáltatója vagy közeli hozzátartozója
Ideiglenes lakhatási engedély esetén is fel lehet használni a felújítási támogatást?
A tulajdoni lapon feltétlenül lakás, vagy lakóházként kell szerepelnie az ingatlannak.
Ideiglenes lakhatási engedély esetén ez a feltétel nem minden esetben teljesül. A tulajdoni lapot kell megnézni: ha ott lakásként, vagy lakóházként szerepel, akkor lehet rá támogatást kérni.
Ha nem így szerepel, akkor kizárólag átminősítés után vehető fel a felújítások után járó állami támogatás.
Hogyan kell igazolni, hogy 1 éve életvitelszerűen ott lakom?
A jogszabály kifejezetten a lakcímkártyával történő igazolást várja el. Pontosabban a lakcímkártyán szereplő „Lakóhely” a lényeges. Ezt hívja a köznyelv „állandó lakcímnek”.
Mindenképpen állandó lakcímmel kell rendelkezni az adott ingatlanban, legalább 1 éve (kivéve a feltételeknél megnevezett két esetet).
A MÁK elutasítja azokat az igényléseket, amelyeken csak tartózkodási helyként szerepel a felújított ingatlan. Semmilyen más egyéb igazolást sem fogadnak el.
Ha csak az egyik szülő van a gyerekkel egy lakcímre bejelentve, akkor is jár a lakásfelújítási támogatás teljes összege?
Az attól függ. Kizárólag az ingatlanra állandó lakcímmel bejelentett személy lehet lakásfelújítás támogatás igénylő.
Továbbá az a szülő lehet a támogatás igénylője, aki egy címen lakik a gyermekkel. Amennyiben van további gyermekük is, amely mondjuk a másik szülővel él, úgy csak megosztottan jogosultak a támogatásra.
Ha nincsen további gyermek, akkor az igénylő szülő jogosult lehet a felújítási támogatás teljes összegére. Akkor is, ha a szülők külön címen élnek!
A számlagyűjtést mikor érdemes elkezdeni? Kell-e igényelfogadó papír?
A Magyar Államkincstár (MÁK) nem végez előzetes vizsgálatot lakásfelújítási támogatás esetén. Nem fognak előzetes ellenőrzést kiadni, hogy „jelenleg az igénylő jogosult a támogatásra”.
Fontos, hogy minden feltételt akkor kell teljesíteni, amikor a támogatást megigényli a család! Magyarul, amikor az igénylő család befejezte a munkálatokat, és „bemegy” a MÁK-hoz. Ebben a pillanatban kell teljesíteni minden feltételt.
Kivétel, ha még nincsen használatbavételi engedély az ingatlanon, mert ekkor még nem minősül lakóháznak. Ebben az esetben még nem lehet elkezdeni a felújítást, mert azt a MÁK építési tevékenységnek fogja tekinteni!
Minden más feltételt, pl. az 1 éves ott lakást vagy az 1 éves TB jogviszonyt elegendő utólagosan, a felújítást követően teljesíteni.
Ha például 9 hónapja laksz egy lakásban, és a felújítási munkálatok 5 hónapot vesznek igénybe, akkor a felújítás után teljesül az 1 éves ottlakás. Így jogosult lehetsz a támogatásra.
Leegyszerűsítve ez azt jelenti, hogy a számlák gyűjtését már jóval korábban is meg lehet kezdeni, mert az igénylés pillanatában kell megfelelni a feltételeknek.
Mi számít felújításnak? A háztartási gépekre igénybe lehet venni a lakásfelújítási támogatást?
A konyhai beépített gépek cseréjére, beépítésére igénybe lehet venni a lakásfelújítás támogatást. Más háztartási gépekre viszont nem jár! Tehát a hűtő, mosógép (akkor sem ha beépített), vagy adott esetben központi porszívó számláját hiába gyűjtögetjük ebből a célból.
A következő dolgok is felújításnak minősülnek:
- Télikert építése
- Térburkolat lerakása, cseréje
- Kerítés cseréje, javítása
Ugyanakkor az Államkincstár elutasítja a következő igényeket:
- Tereprendezés, füvesítés
- Locsolórendszer kiépítése
- Műfű lerakása
Mi a leggyakoribb oka annak, hogy elutasítják a lakásfelújítási támogatást?
Jellemzően a felhasználás célja miatt történik leggyakrabban elutasítás. A fentebb említett igényeken túl is van több olyan tevékenység amiről nehéz eldönteni, hogy felújításnak minősül-e.
Kétely esetén mindenképpen érdemes a jogszabályt tételesen átolvasni, vagy szakértőhöz fordulni. A Magyar Államkincstár is szívesen nyújt segítséget. Ráadásul e-mailen vagy telefonon is elérhetőek.
Ahogy említettük, előzetes elbírálás nincs, de állásfoglalást szívesen adnak!
A felújításhoz szükséges anyagot megvehetem a munkáltatómtól?
Előfordulhat, hogy az igénylő olyan helyen dolgozik, mely építőanyagokat, konyhai gépeket árusít. Ebben az esetben nyugodtan éljen a lehetőséggel, és vegye meg helyben az anyagokat. Akár dolgozói kedvezménnyel is!
A munkáltatóval, hozzátartozóval kapcsolat korlátozás kizárólag a felújítási munka elvégzésére szól, anyagbeszerzésre nem.
Üdülőövezeti, vagy külterületi ingatlan esetén igénybe lehet venni a lakásfelújítási támogatást?
A nyilvántartásban lakásként, vagy lakóházként kell, hogy szerepeljen az ingatlan. Ez az egyetlen iránymutatás.
A probléma az, hogy nem jellemző, hogy üdülőövezetben, vagy külterületen ilyen besorolást adnának. Ennek ellenére van rá példa, és ebben az esetben fel lehet venni a támogatást.
Ha üdülőként, nyaralóként van bejegyezve az ingatlan, akkor nem alkalmas a lakásfelújítási támogatásra. Abban az esetben sem, ha állandó lakcímként szerepel a lakcímkártyán.
Szükséges az igényléshez, hogy a nevelt gyermek tanulói jogviszonyban álljon?
Nem szükséges a tanulói jogviszony a lakásfelújítási támogatás igényléséhez. 25 év alatti gyermek elfogadható, vér szerinti, vagy örökbefogadott egyaránt.
Nem kizáró ok az sem, ha a gyermek már dolgozik, vagy egyéb okból nem minősül eltartottnak. A lényeg, hogy a felújított ingatlanban lakjon, legalább 1 éve az igénylés pillanatában.
Mit lehet tenni, ha a munkadíj – anyagköltség arány nem megfelelő?
A jogszabály szerint a lakásfelújítási támogatás összegén belül fele-fele arányban kell, hogy legyen a munkadíj és az anyagköltség.
Ugyanakkor ez nem tételenként értendő, hanem az összköltségre. Ha a munkadíj például 4 millió forint, de az anyagköltség csak 2 millió, akkor 1,5 millió – 1,5 millió támogatás kérhető. Ha ennél kisebb tétel a felújítás akkor előfordulhat, hogy nem a teljes, 3 millió forintos támogatás kerül felhasználásra.
Ezt kizárólag úgy lehet orvosolni, ha újabb számlákkal egyensúlyba hozod a támogatás mértékét. Egyéb megoldás sajnos nincs.
Generálkivitelezői számla elfogadható?
Igen, de a számla adótartalma nem lehet 5%-os áfás. 0%-os (pl. KATA-s) áfa tartalmú számlák elfogadhatóak, valamint általánosságban a 27%-os áfa tartalmú számla is elfogadható.
Lakberendezési szolgáltatást lehet igénybe venni a lakásfelújítási támogatás keretein belül?
Ezekre a szolgáltatásokra nem lehet igénybe venni a támogatást.
Kéménybélelés támogatás
A felújítási támogatás alkalmas arra, hogy utólagosan kéménybélelés támogatásként használjuk. Nem esik külön elbírálás alá. Ez esetben is az általános feltételeknek kell megfelelni.
Napelem támogatás
A törvényhozó mert nagyot álmodni, és a lakásfelújítási támogatás felhasználható napelem felszerelésének támogatására is. Fontos azonban, hogy a támogatás maximális összege 3 millió forint. Figyelni kell továbbá a kivitelezés és anyagköltség arányára, hiszen lehetséges, hogy a munkadíj jóval alacsonyabb mint a panelek és egyéb eszközök ára.
Vályogház felújítás támogatás
3 millió forintot igényelhet az a család, amelyik a támogatási feltételeknek megfelel és a vályogházát újítaná fel. A Magyar Közlönyben megjelent kormányrendelet 5. pontja szabályozza a támogatott építési munkákat. Amennyiben a lakásfelújítás támogatás ilyen célra kerül felhasználásra, úgy az igénylő jogosult lehet rá vályogház esetén is. Természetesen az alapfeltételek ugyanúgy vonatkoznak az igénylőre ebben az esetben is!
Ezúton is köszönjük Argyelán Józsefnek, a Bankmonitor.hu elemzőjének a válaszokat.
Ha tovább olvasnál ingatlan témában, akkor hallgasd meg „Négyzetméter” ingatlan rovatunk korábbi adásait!
Hang:
Feliratkozás: Apple Podcasts | Spotify | TuneIn | RSS