Millásreggeli - a gazdasági muppet show

  • ÉLŐ ADÁS
  • MŰSORTÁR
  • PODCAST FELIRATKOZÁS
  • VAN BARÁTUNK: RADIOCAFÉ
  • EPIC STORIES

Nagy bajban a Buda-Cash ügyfelei

2015-02-24

100 milliárd forint körüli összeggel nem tud elszámolni a Buda-Cash Brókerház – gyanítja a Magyar Nemzeti Bank, emiatt ma délelőtt azonnali hatállyal felfüggesztette a társaság tevékenységét.

A tények:

– Elsőként az Index.hu olvasói jelzés alapján írt arról, hogy a Buda-Cash Brókerház székhelyén hétfőn este rendőri akció zajlott. A hírt azóta a rendőrség is megerősítette. Szűkszavú közleményük szerint „házkutatás és lefoglalás” történt.

– Kedden reggel kilenc órakor a magyar pénzügyi szektort felügyelő hatóság, az MNB közölte: azonnali hatállyal felfüggesztette a Buda-Cash Brókerház működési engedélyét és felügyeleti biztosokat rendelt ki a tudomására jutott visszaélés-gyanús esetek miatt. Az ügy kapcsán bűncselekmény elkövetésének gyanúja is felmerült, ezért az MNB hétfőn az illetékes rendőr-főkapitányságnál büntető feljelentést tett.

– Kedden délelőtt a jegybank sajtótájékoztatót tartott. Erős a gyanú, hogy évtizedes visszaélés-sorozatra bukkant a jegybank a Buda-Cash Brókerház átfogó ellenőrzése során – mondta Windisch László, az MNB alelnöke. A gyanú szerint a brókerház valamennyi adatszolgáltatását meghamisította az elmúlt tíz évben és jelentős ügyfélpénzekkel nem tud elszámolni. A kár elérheti akár a 100 milliárd forintos nagyságrendet is.

– Kiderült az is, hogy a Buda-Cash tulajdonosain keresztül szoros összefüggésbe hozható a Dél-Dunántúli Regionális Bankcsoporthoz (DRB) tartozó négy banknál szintén korlátozó intézkedéseket rendelt el a jegybank, így a betétkifizetést egymillió forintban maximálták és felügyeleti biztosokat rendeltek ki. (A bankcsoport tagja még a DRB-n kívül a miskolci székhelyű Észak-magyarországi Regionális Bank Zrt. (ÉRB), a kaposvári székhelyű Dél-Dunántúli Takarék Bank Zrt. (DDB), és a bicskei központtal működő Buda Regionális Bank Zrt. (BRB).)

– Kedden délután a Budapesti Értéktőzsde felfüggesztette a Buda-Cash kereskedési jogát.

budacash

Mi van az ügyfelek pénzével?

A jegybank rendelkezett arról, hogy az intézkedések hatálya alatt – a tényállás és a jogsértések teljes körű feltárása érdekében – az ügyfelek értékpapírjai és pénzeszközei feletti rendelkezési jogosultság szünetel. Az intézkedések visszavonásig, de legfeljebb a jegybanki vizsgálat lezárásáig maradnak életben. A Buda-Cashnél az ügyfélfogadás szünetel. Az ügyben érintett négy pénzintézetből egyenként legfeljebb egymillió forintot vehetnek fel a betétesek.

Mi várható?

Erről ma még keveset tudni, a jegybank a vizsgálatra hivatkozva mást nem közölt. Annyit lehet tudni, hogy a Buda-Cash Brókerháznál mintegy 15-20 ezer, a DRB bankcsoportnál pedig mintegy 100-120 ezer ügyfél lehet érintett, akik kártalanításra számíthatnak.  A kártalanításra kötelezett szervezetek, az Országos Betétbiztosítási Alap (OBA) és a Befektető-védelmi Alap (BEVA) eleget tudnak tenni ennek a feladatnak.

A banki ügyfelek egyszerűbb helyzetben vannak. Ha egy hitelintézet fizetésképtelensége miatt, az ott lévő bankbetét nem vehető fel, akkor az OBA 20 munkanapon belül az ügyfél részére kártalanítást fizet. A kártalanítás betétesenként és egy hitelintézetre összevontan legfeljebb 100 ezer eurónak megfelelő forintösszeg.

A befektetések után más kártalanítási szabályok vannak. A portfolio.hu szerint, ha a BEVA tagja (a Buda-Cash is tag) az ügyfélkövetelést fedezet hiányában nem képes kiadni, akkor az alap kisebb segítséget jelenthet az ügyfeleknek. A BEVA a kártalanítást pénzben nyújtja. Ha a kártalanítás értékpapír után jár, összege az értékpapírnak a felszámolás kezdő időpontját megelőző száznyolcvan nap átlagárfolyama alapján kerül kiszámításra. Tőzsdei vagy tőzsdén kívüli árfolyam hiányában a kártalanítás alapjául szolgáló árat a Beva igazgatósága állapítja meg, szükség esetén szakértő bevonásával.

A kártalanítási feltételek fennállása esetén a Beva – befektetőnként és összevontan – legfeljebb 20 ezer euró összeghatárig fizet kártalanítást. Az euróban meghatározott összeghatárnak forintra történő átszámítása a felszámolás kezdő időpontjának napján érvényes MNB devizaárfolyamon történik. A kártalanítás mértéke egymillió forint összeghatárig száz százalék, egymillió forint összeghatár felett egymillió forint és az egymillió forint felett rész kilencven százaléka.

Kategória: Egyéb

  • MÉDIAAJÁNLAT
  • FELTÉTELEK
  • ADATVÉDELEM
  • ÁSZF
  • IMPRESSZUM
  • KAPCSOLAT
  • STÁB
  • GALÉRIA

Copyright © 2025 · Millásreggeli - minden jog fenntartva!