A Penny stock kifejezést mostanában a Wall Street Farkasa című filmből ismerhette meg a nagyközönség, és azt is, hogy lehet egy ilyen papír árfolyamát az egekig feltornászni, majd meggazdagodni rajta. Persze, a filmben bennfentes ügyletekkel történt mindez, nem éppen a törvény betűjének megfelelő módon. Lehet azonban a szerencse ? vagy a figyelmetlenség is segítségünkre: például, ha valaki félreértelmez egy ticker kódot.
Ahogy esett a napokban a Nestor nevű céggel is. Árfolyama ugyanis 1900%-ot (nem elütés!) repült, azt követően, hogy a Google tett egy bejelentést, hogy 3,2 milliárd dollárért felvásárolt egy céget. Csak éppen nem a Rhode Island-i Nestort, hanem a Nest Labst. Előbbi tőzsdei ticker kódja NEST, mely alapjául szolgált a tévedésnek.
A papírt a hír után azonnal meg is találták az igen figyelmes és profitra éhes befektetők és elkezdték zsákolni, ahogy beszámolt róla a Business Insider A Nestor merőben más üzletágban működik, mint a Nest Labs, forgalomirányítási rendszereket gyártanak állami és önkormányzati szerveknek.
Lehet is látni az eredményt: a papír 0,01 dolláron nyitott, majd megnézte a 0,1 dollárt is. (Egy ilyen papírt persze nem nagy tét megvenni, hisz fillérekbe kerül, éppen ezt használták ki Jordan Belforték a Stratton Oakmontnál is.) Az is látszik az alábbi grafikonon is, hogy mi történt, amikor a minden hájjal megkent befektetők rájöttek a hibára?
Ez nem az utolsó eset volt, a Tweeter nevű cégek a Twitter tőzsdei bevezetésénél ugyanígy megjárták a haszonlesők. (TWTRQ kód kontra TWTR ? azóta a Twitter THEGQ-ra változatta a kódját, hogy ne legyenenek további félreértések.)
(A Business Insider cikkére a Trendlabor blog hívta fel a figyelmünket.)